Усе частіше під час пошуку роботи можна зустріти таємничі вакансії L&D Manager, T&D Manager або ж зрозуміліші — менеджера з навчання та розвитку. Що це за професія, кого й чого доведеться навчати та скільки заробляти, розповідає Олексій Федорко, керівник департаменту Learning & Development в ІТ-компанії EPAM. Звісно, є й недоліки, чи то пак — особливості й виклики, типові для професій з сервісним підходом. Це робота з людьми, тому треба бути готовим багато спілкуватися, працювати з їхніми очікуваннями та незадоволенням.
Обов’язки менеджера з навчання й розвитку
А незабаром став керівником департаменту Learning & Development. Щоб навчання було не тільки про «слухання», а й про активну взаємодію. Ми, наприклад, використовуємо спеціальні інструменти для інтерактиву та залучення аудиторії. При цьому навчальна сесія складає не більше двох годин з перервою, теорія переходить у самостійне опанування, а онлайн-режим залишається виключно для практичної роботи та дискусій.
Цікаве на Happy Monday
За моїми спостереженнями, зараз в Україні та світі відбувається навчальний бум. Навіть у маленьких компаніях є подібні навчальні ініціативи, хіба що займатися ними може одна людина, яка поєднує кілька ролей — наприклад, тренера та менеджера. До того ж, ця професія дає додаткову перспективу й масштабність погляду на всю компанію, доступ до різної інформації з усіх джерел. Наприклад, які цілі бізнесу, які його здобутки, проблеми і як навчання може вплинути на розвиток компанії.
Навчай та розвивай: чим займається і скільки заробляє L&D Manager
За збігом обставин типи програмістів моя основна позиція закрилася саме тоді, коли у департаменті Learning & Development оголосили про розширення напряму коучингу. Я вже брав участь у різних навчальних ініціативах, тому вхопився за цю тему і так перейшов у нову професію. Паралельно я отримав другу вищу освіту — став магістром психології, щоб підтягнути фундаментальні знання, яких бракувало з цього напрямку.
Скільки заробляють HR-фахівці?
- Навіть у маленькій компанії можна ініціювати та організовувати навчальні процеси.
- Тут я виріс до позиції тімліда (керівника команди) та People Manager (роль, що поєднує розвиток талантів із проєктним управлінням).
- Планувати навчальні програми для поточних або потенційних працівників та бюджетувати витрати.
- Також реальний варіант — перейти у професію через HR-функцію.
- До того ж, ця професія дає додаткову перспективу й масштабність погляду на всю компанію, доступ до різної інформації з усіх джерел.
- Ще важливо постійно розвиватися професійно та вміти відчувати тренди — відстежувати, що відбувається у сфері освіти, знайомитися з новими навчальними підходами та технологіями.
Багато часу витрачаю на роботу з аналітикою та статистикою, щоб зрозуміти, хто https://wizardsdev.com/vacancy/methodologist-lampd-manager-for-b2b-startup-part-time/ саме вчиться, як, на що є запит і що треба змінити. Окрім керування процесами навчання в компанії, я ще беру в них участь як спікер, тренер чи коуч. Ми знаходимо їх через центри компетенцій або ж серед спеціалістів нашої компанії. Залучення таких експертів (яких треба надихати, стимулювати, дякувати, давати зворотний зв’язок) — ще один повноцінний напрям діяльності.
Керувати командою та організовувати тренінги — це одне, а от спілкування з бізнесом, розробка організаційних рішень, вплив на виробничі показники — це вже управлінський рівень. Починати можна з позиції L&D спеціаліста чи його асистента, а з часом вирости до менеджерської посади. Також реальний варіант — перейти у професію через HR-функцію. Або ж стартувати з освітнього волонтерства у своїй компанії. Навіть у маленькій компанії можна ініціювати та організовувати навчальні процеси. Насамперед це міжнародні програми (які сьогодні можна пройти онлайн), акредитовані такими міжнародними асоціаціями, як ATD (Association for Talent Development) чи ICF (International Coaching Federation).
- Люблю свою професію, бо вона дає можливість спостерігати, як змінюються й ростуть люди.
- Я вже брав участь у різних навчальних ініціативах, тому вхопився за цю тему і так перейшов у нову професію.
- Навіть у маленьких компаніях є подібні навчальні ініціативи, хіба що займатися ними може одна людина, яка поєднує кілька ролей — наприклад, тренера та менеджера.
- Насамперед це міжнародні програми (які сьогодні можна пройти онлайн), акредитовані такими міжнародними асоціаціями, як ATD (Association for Talent Development) чи ICF (International Coaching Federation).
Про любов до професії та важливі досягнення
Я б також рекомендував звернути увагу на організаційний коучинг чи соціальну психологію, яка вивчає закономірності спілкування та взаємодії в організаціях, групову динаміку. Окремих університетських програм для L&D менеджменту в Україні не зустрічав. Моя думка — стартувати можна з будь-якої вищої освіти, але потім треба «нарощувати» експертизу завдяки додатковому навчанню. Люблю свою професію, бо вона дає можливість спостерігати, як змінюються й ростуть люди. В ЕРАМ дуже багато талановитих менеджерів, які починали з наших програм для лідерів чи спеціалізованих технічних курсів. Певно, вони б досягли високих позицій і без нас, але з нами зробили це швидше.
Планувати навчальні програми для поточних або потенційних працівників та бюджетувати витрати. Для планування потрібно тісно співпрацювати з керівниками офісів, знати їхні проблеми і цілі. А також зважати на запити бізнесу загалом, появу нових проєктів, нагальну потребу в певних навичках.
На рівень доходу також впливають досвід, експертиза, наявність сертифікації. Також кар’єрі сприяє, якщо людина має досвід викладання в академічних колах або ж досвід роботи HR-спеціалістом. Серед нещодавніх приводів для гордості — те, як швидко нам вдалося повністю перейти в онлайн навесні 2020 року.